flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

 1. Хто має право на звернення до адміністративного суду за судовим захистом.

    Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини та громадянина захищаються державою.
    Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена КАС України.
    Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що і громадяни та юридичні особи України.
    До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
    Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
     1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
     2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
     3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;
     4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
     5) в інших випадках, встановлених законом.
   

2. Як звернутися до суду.

 Адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою. Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом.

У Рівненському окружному адміністративному суді прийом позовних заяв, заяв та інших документів здійснюється відділом документального забезпечення (канцелярією) (режим роботи: Пн. – Чт. з 9-00 до 18-00, Пт. з 9-00 до 16-45, обідня перерва з 13-00 до 13-45). При подачі позовної заяви до відділу документального забезпечення (канцелярії) особисто позивачем необхідно надати працівнику відділу документи, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення тощо). Якщо позовну заяву подає представник позивача, то необхідно надати працівнику відділу довіреність та документ, що посвідчує особу.

Позовні заяви в день їх надходження реєструються після чого здійснюється їх автоматичний розподіл між суддями. Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви.

До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб’єктом владних повноважень. Суб’єкт владних повноважень, подаючи адміністративний позов, зобов’язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та додатків до неї.